Program

Startuję w wyborach parlamentarnych jako przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia, ponieważ uważam, że polski Parlament powinien być bardziej zróżnicowany. Zasługujemy na to jako Społeczeństwo. Powinni go tworzyć nie tylko przedstawiciele poszczególnych partii politycznych, lecz także reprezentanci środowisk społecznych i pozarządowych. Nie powinno w nim brakować ludzi autentycznie wrażliwych na los innych i zaangażowanych w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Idealistów realnie stąpających po ziemi poszukujących skutecznych rozwiązań, by żyło nam się lepiej. Dzięki takim osobom, Sejm może realnie reprezentować społeczeństwo, a tym samym być bliżej ludzi i ich potrzeb.
Kandyduję z list Trzeciej Drogi, ponieważ otworzyła swoje środowisko na osoby spoza wąskiego świata polityki.
Do każdego zadania czy idei staram się podchodzić z gorącym sercem i zaangażowanym powołaniem. Uważam, że bycie parlamentarzystą to służba wyborcom. Jeśli Państwo mi zaufają, postaram się Was nie zawieść i przez najbliższe 4 lata aktywnie, razem z Wami zmieniać Polskę w lepszy kraj – w nasze miejsce.

Poniżej prezentuję tematy, na których się znam i wiem, że pracując w Sejmie, będę mieć wpływ na to, by rozwijały się we właściwym kierunku. W razie potrzeby, będę się posiłkował wiedzą i wsparciem ekspertów z innych dziedzin życia, z którymi stale współpracuję.

Wsparcie organizacji pozarządowych i aktywizacja młodzieży


Od 31 lat aktywnie działam w organizacjach pozarządowych. Wiem czym żyją na co dzień i z jakimi problemami się borykają. Szczególnie bliskie są mi niewielkie organizacje i wspólnoty lokalne oparte na pracy wolontariuszy i entuzjastów.

    W ramach mojej aktywności poselskiej, będę szukał rozwiązań wspierających:
  • poszukiwanie, szkolenie i wsparcie liderów organizacji pozarządowych;
  • wsparcie networkingu i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami o podobnym profilu działalności, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym;
  • łatwiejszy dostęp do mikro grantów na rzecz grup nieformalnych i małych organizacji (dbając o uproszczone formy pozyskiwania i rozliczania dotacji);
  • zwiększenie transparentność w konkursach organizowanych przez instytucje rządowe;
  • zwiększenie wsparcia na etapie pisania wniosków (dostęp do ekspertów, spotkania informacyjne i szkoleniowe).

Mniejszości wyznaniowe i narodowe


Jako prawosławny obywatel Polski z dziada pradziada, jestem wyczulony na delikatne kwestie tożsamościowe. Owa wrażliwość i uważność pozwala mi lepiej rozumieć drugiego człowieka, niezależnie od tego kim jest, skąd pochodzi, jakim językiem mówi, czy w jakiej świątyni się modli. Jako aktywny chrześcijanin uważam, że pomoc bliźniemu to mój obowiązek, ale też ogromna przyjemność. Chciałbym się zaangażować w pracę komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W mojej ocenie, ważnym tematem wymagającym wytężonej pracy jest imigracja zarobkowa do Polski naszych wschodnich sąsiadów: uważam, że jako gospodarze, powinniśmy przyjmować ich tak jak sami byśmy chcieli być przyjmowani za granicą. Jest to szczególnie ważne w każdym miejscu naszego kraju, które z perspektywy potrzebujących przybyszy, są wizytówką naszej Ojczyzny na zewnątrz, która już dziś jest wielokulturowa, a proces ten w najbliższych latach będzie się pogłębiał. Rozwiązaniu problemów w tym obszarze pomoże mi doświadczenie, które nabyłem pracując w Światowej Radzie Kościołów, największej organizacji ekumenicznej na świecie.

Działalność charytatywna i pomoc uchodźcom


Od ponad roku jestem zaangażowny w pracę z ELEOS Polska, głównie przy wsparciu projektów realizowanych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pracując dla międzynarodowej prawosławnej organizacji humanitarnej IOCC (International Orthodox Christian Charities) miałem realny wpływ, nie tylko na realizację projektów dla uchodźców, ale także na zmianę struktury organizacyjnej i wizerunku Eleos Polska. Z dumą mogę powiedzieć, że wspólnie dprowadziliśmy, że jest ona gotowa do współpracy z największymi międzynarodwymi partnerami takimi jak UNHCR, Unicef czy Czerwony Krzyż. Aktualnie wspólnie tworzymy Centrum Wolontariatu, do współpracy z którym serdecznie Was zapraszam!

Ekologia


Ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważny dla naszego życia i przetrwania jest szacunek wobec Ziemi i natury. To od naszych codziennych zachowań, i nawykowych działań zależy stan środowiska naturalnego – od nas zależy przyszły świat, jaki pozostawimy naszym dzieciom i wnukom. Postawę dobrego chrześcijanina rozumiem w ten sposób, że nie jest to czynienie sobie Ziemi poddanej, ale przede wszystkim poszanowanie Bożego Stworzenia, którego częścią jest nasza planeta. We wschodnim Chrześcijaństwie – prawosławiu od 30 lat ustanowiony jest dzień modlitw o środowisko naturalne; jest w nim także obecna teologia ekologii. Najważniejsze postulaty, jakie z tego wypływają, to: ograniczenie niczym niepohamowanej konsumpcji, zaprzestanie traktowania Ziemi wyłącznie jako rezerwuaru dóbr, czy postawa szacunku względem roślin i zwierząt. W swoim codziennym życiu staram się przestrzegać tych zasad. W działalności parlamentarnej na pewno będę ich orędownikiem. Wszelkie inicjatywy z zakresu tak rozumianej działalności ekologicznej, będą mogły liczyć na moje poparcie i zaangażowanie.

Edukacja, kultura, sport, nowe technologie, IT


Tylko wykształcony i inteligentny naród jest wstanie rozwijać się i konkurować z innymi na rynku pracy w globalnym świecie. Według mnie, rozwój edukacji zawodowej w kierunku kształcenia młodzieży w nowych zawodach – dostosowanych do potrzeb aktualnie obecnych na rynku, to właściwy kierunek, którym należy podążać. Już na poziomie technikum (czy szkół zawodowych) powinniśmy kształcić młodzież na programistów i specjalistów branży IT, ponieważ są to zawody przyszłości. Uważam, że naszym obowiązkiem jest stale dbać o to, by polski przemysł był nowoczesny i konkurencyjny, dlatego powinniśmy wspierać innowacyjne technologie oraz rodzimych konstruktorów i wynalazców. Osobiście aktywnie uprawiam sport (koszykówka, tenis) i widzę jak pozytywnie wpływa on na moje samopoczucie i zdrowie. Wspieranie działań inspirujących Polaków do aktywności fizycznej to również dbanie o odciążenie służby zdrowia. Jako parlamentarzysta, chętnie poświęcę uwagę takim inicjatywom. Od ponad 20 lat realizuję projekty kulturalne o lokalnym i międzynarodowym zasięgu. Wiem jak działają i z jakimi problemami borykają się ludzie, którzy sercem i duszą angażują się w działalność kulturalną w naszym kraju. Dzięki ich ofiarności, dzieci i młodzież mogą się rozwijać i zdobywać szlify potrzebne w dorosłym życiu. To właśnie te osoby są naszymi najlepszymi ambasadorami w świecie. Moim zadaniem w Sejmie będzie wspieranie najciekawszych inicjatyw, szczególnie tych mniej zinstytucjonalizowanych i nie nastawionych na zysk. Takim podmiotom będę pomagać w zdobyciu funduszy, wspierać w działaniu i znajdowaniu nowych odbiorców.

Polonia i współpraca zagraniczna


Realizując projekty dla Polonii zrozumiałem jak ważne jest budowanie więzi z krajem. Szczególnie ważne jest to w wypadku dzieci i młodzieży. Uczestnictwo w obozie, spotkanie osób podobnych do siebie (o podobniej historii, pochodzeniu) sprawia, że bardzo często rodzi się w nich miłość do ziemi swych przodków i chęć powrotu. Osobiście, dwa lata pracując w Szwajcarii, poznałem życie w obcym kraju i doskonale rozumiem co znaczy potrzeba bycia blisko osób, które mają podobne doświadczenia i postrzeganie świata. Wiem też jak ważne jest wsparcie powrotu rodaków do Ojczyzny oraz jak istotne jest wzmacnianie aktywności nieformalnych wspólnot na obczyźnie. Według mnie, Polonia powinna być jak najczęściej angażowana w inicjatywy, w których mogłaby pełnić rolę nieformalnych ambasadorów Polski. Uważam, że bardzo ważne jest budowanie dobrych i zrównoważonych relacji z krajami Unii Europejskiej, jak również kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Realizacja tych idei może się urzeczywistniać za pomocą działań kulturalnych, czy projektów współpracy młodzieżowej, podejmowanych przez polskie palcówki dyplomatyczne. Dzięki realizacji działań w obszarze kultury i fotografii w 17 krajach świata, poznałem specyfikę pracy tychże instytucji. Moja praca w polskim Sejmie może znacząco się przyczynić do poprawy dwustronnych relacji z wieloma krajami, np. Europy Południowej, krajami Partnerstwa Wschodniego czy Grupy Wyszehradzkiej.